Montaż audio w AR 146

Jak wiadomo fabryczne zestawy głośnikowe nie dają frajdy ze słuchania ulubionej muzyki… Cóż zrobić , aby coś nam brzdąkało w samochodzie – wymienić oczywiście głośniki i radio :)
A ponieważ jak robić to dobrze – zestaw powinien składać się z radia , wzmacniacza i głośników.

Okablowanie
Żeby podłączyć wzmacniacz należy najpierw przeciągnać kable zasilające od akumulatora oraz radia do bagażnika , gdzie podłączony będzie wzmacniacz. Jak to zrobić? Kable sygnałowe zawsze powinny być puszczone po przeciwległej stronie niż kabel prądowy. W przypadku AR 146 najwygodniej sygnałówki ulożyć w progu od strony kierowcy. Po stronie pasażera zostanie ułożony kabel prądowy.
Przeciągnięcie kabla od akumulatora nie jest trudną rzeczą. Należy odkręcić i zdjąc podszybie znajdujące się nad filtrem powietrza – tam powinnien być otwór technologiczny , przez który można przelożyć nawet solidny kabel zasilający. W kabinie powinien pojawić się w okolicach schowka. Skąd łatwo umiescić go w progu i dociągnąć aż do bagażnika.

Wygłuszenie
Przed montażem głośników wypada wygłuszyć drzwi w samochodzie. Można zastosować tanie maty bitumiczne ( pod wpływem temperatury mogą się odklejać ) lub zastosować profesjonalne maty audio ( np. Dynamat ). Wyklejamy nimi od środka drzwi , a także zalepiamy otwory technologiczne , aby uzyskać szczelną komorę rezonansową dla głosników.

Montaż głośników
Ponieważ fabryczne glośniki są montowane na plastykowych bolcach należy przygotować lepsze mocowanie głośnika. Najlepiej wyciąć pierscień pod głośniki z płyty MDF i przymocować go w miejsce fabryczne usuwając wcześniej bolce. Dobrze przygotowane miejsce i solidny montaż poprawi brzmienie głośników.
Należy zwrócić uwagę ( jeśli oczywiscie montujemy głośniki w miejscach fabrycznych ) na wymiary naszych głośników. W przypadku tweeterów na ich głębokość i średnicę , gdyż w osłonach lusterek nie jest przewidziane zbyt dużo miejsca na bardziej wymagające przetworniki. Podobnie w przypadku głośników średnio-niskotonowych montowanych w drzwiach. Otwór jest o średnicy 115mm , więc aby zmieścić standardową 16-stkę trzeba powiększyć otwór inaczej dźwięk będzie zduszony. Ale można zastosować głośniki o średnicy 13cm – jedynie potrzebna będzie przejściówka.